Profesjonalny aparat CPAP to urządzenie medyczne które umożliwia nieinwazyjne leczenie problemów oddechowych, a szczególnie skuteczny jest w przeciwdziałaniu bezdechowi sennemu.

Nowoczesny aparat CPAP składa się ze specjalnej maski, jaka może być ustno-nosowa lub tylko nosowa i aparatu CPAP który pompuje powietrze do dróg oddechowych chorego. To dzięki pompowanemu powietrzu chory używający aparatu ma wciąż dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, stąd procedura ta jest uważana za najnowocześniejszą w leczeniu zaburzeń oddychania. Prosty mechanizm działania zapewnia to, że tego typu aparaty nieprzerwanie pompują powietrze oraz zapobiega zapadaniu się podniebienia i języka. Jedyną kwestią, jaka może udaremnić efektywność kuracji jest złe dostosowanie maski do twarzy pacjenta. Stąd takie maski są dostępne w zróżnicowanych rozmiarach i naprawdę powinniśmy dobrać najlepszą wielkość dla siebie. Następną korzyścią urządzenia jest wbudowany system rejestracji, dzięki któremu lekarz specjalista ma dostęp do takich danych jak: długość oddechów, zatrzymania oddechu, czy zdjęcia specjalnej maski. To dzieki temu dostępne jest monitorowanie przebiegu terapii OBS (bezdech senny) oraz ocena jej skuteczności.

Nowoczesne modele urządzeń CPAP mają dodatkowo sensor alarmujący w czasie obsuwania się maski. Raczej łatwe jest też utrzymywanie higieny aparatu CPAP. W określonych odstępach czasu należy także dbać o wymianę filtrów. Użytkowanie systemu CPAP pozwala na stuprocentowe pozbycie się problemu bezdechu sennego, co umożliwi nareszcie spokojny oraz stabilny sen. W naszym kraju NFZ częściowo refunduje CPAP.