Słońce, złoty gorący piasek, szum morza i chłodna bryza w powietrzu – mnóstwo osób tęskni za takim relaksem. Wystarczy zabrać ze sobą odpowiednie rzeczy i zaplanować dobrze wyjście, aby plażowanie było udane.

Co jest niezbędne do plażowania? Przede wszystkim pogoda!

W ferworze przygotowań do wyjścia nad morze nie trudno o błędy. Dlatego też, zanim spakujesz w biegu torbę czy plecak, zaplanuj swoje wyjście. Nie zawsze pogoda jest przewidywalna. Czasami już od rana prognozy nie są w pełni optymistyczne, o czym warto wiedzieć nieco wcześniej. Na wielu polskich plażach zamontowane są kamery, dlatego bez problemu można sprawdzić obecną sytuację. Nie tylko pogodę, ale też ilu jest aktualnie turystów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak to wygląda, wpisz w wyszukiwarkę frazę „Sopot kamera”. W tym przypadku zobaczysz część spacerową mola, przystań jachtową oraz Skwer Kuracyjny. Spróbuj poszukać też ujęć z innych kamer zamontowanych na plażach nadmorskich miejscowości. Dzięki nim możesz mieć w swoim domu kawałek złocistej plaży i morskie klimaty.

Co ze sobą zabrać na plażę? Zrób check listę, zanim spakujesz plecak!

Plażowanie może być przyjemne tylko wtedy, gdy zabierzesz ze sobą niezbędne rzeczy. Priorytetowo pamiętaj o ciepłym, miękkim kocu, który zapewni idealną izolację od piasku. Podłoże może być czasami mokre po deszczu i zawilgocone, dlatego mata do leżenia jest istotna. W dobrym sklepie sportowym można nabyć profesjonalne koce z zabezpieczonym spodem. Szybko się rozkładają i są zaopatrzone w poręczne uchwyty do przenoszenia. Oprócz wygody dla wielu osób liczy się również wygląd koca. Mocny żywy kolor materiału kojarzy się z radością i wakacjami. Tak samo często kupowane są koce z kolorowymi aplikacjami i napisami. Jeśli chcesz sobie zafundować jeszcze więcej pozytywnych emocji, możesz zdecydować się na taki produkt.

Druga ważna rzecz to chłonny, miękki i szybko schnący ręcznik. Połączenie tych cech w jedną całość nie jest zawsze takie proste. Złej jakości ręcznik nie ogrzeje dobrze ciała po wyjściu z wody. Będzie dłużej sechł i może płowieć pod wpływem wody i słońca. Po kilku praniach będzie nadawał się jedynie do wyrzucenia. Najlepiej wybierz na ręcznik plażowy ten uszyty z dobrej, mocnej bawełny o wyższej gramaturze. Oczywiście nie może być także zbyt gruby, bo wtedy proces schnięcia mocno się wydłuża.

W torbie plażowej nie może zabraknąć kosmetyków do opalania. Zabierz ze sobą krem z filtrem z faktorem dopasowanym do odcienia twojej skóry. Jeśli masz jaśniejszą karnację, to wtedy wybierz wyższy faktor, aby uchronić się przed poparzeniem. Jeśli wolisz stosować olejki ochronne do opalania, to wybór jest również szeroki. Kosmetyki te zawierają w sobie drogocenne dla skóry oleje, np. macadania czy marula. Oprócz zabezpieczenia przed promieniowaniem słonecznym regenerują i odżywiają, chroniąc przed przesuszeniem.

Co jeszcze wrzucić do plażowego ekwipunku?

Na plaży przydadzą ci się także klapki, najlepiej gumowe. Mogą być na nieco wyższej koturnie, aby chroniły stopy przed kontaktem z podłożem. Niezbędne jest także zabezpieczenie na głowę, czyli bawełniana czapeczka bądź słomkowy kapelusz. Niezbędne są również okulary z filtrem i polaryzacją, które nie odbijają promieni słonecznych. Nie zapomnij też o parasolu i ewentualnie parawanie, jeśli nie można go wypożyczyć na plaży.

Nawet wtedy, gdy pogoda zapowiada się świetnie, nie zaszkodzi zabrać ze sobą wierzchniego okrycia. np. bluzy czy swetra. Po przelotnym deszczu może się nagle ochłodzić, a wtedy cieplejsze ubranie jest niezbędne.

Oprócz ww. rzeczy są jeszcze takie, bez których wyjście nie ma w ogóle sensu. To dobry prowiant, najlepiej w lodówce przenośnej ze sporą ilością wody mineralnej. Inne dodatkowe akcesoria, tzw, „umilacze” czasu (np. książki, muzyka) to oczywiście kwestia gustu. Zapewne się przydadzą, więc warto o nich pomyśleć.