Lampy sufitowe do salonu – jakie oświetlenie wybrać do kawalerki?

Kawalerki to urocze, ale stosunkowo małe mieszkania, które mogą prezentować się bardzo atrakcyjnie pod warunkiem, że meble oraz oświetlenie zostaną dobrze dobrane i rozmieszczone. To doskonałe mieszkanie dla pary, która dopiero stawia swoje pierwsze kroki w samodzielnym życiu albo singla.

Jak dobrać oświetlenie do kawalerki?

Lampy sufitowe do salonu są szczególnie ważne, gdyż sporych rozmiarów pomieszczenie służy jednocześnie za sypialnię, pokój dzienny, jadalnię, dodatkowo jest połączony z aneksem kuchennym. Stąd wybór odpowiedniej lampy odgrywa kluczową rolę. Dobrze dobrane lampy sufitowe do salonu to gwarancja harmonii we wnętrzu i spójna kompozycja. Uporządkowane wnętrze zachęca do relaksu i spędzania tam czasu nie tylko przez domowników, ale i odwiedzających gości. Lampa główna w formie plafonu sprawdzi się doskonale – trzeba umieścić ją w centralnym punkcie pokoju i wzbogacić o dodatkowe źródła światła.

Jeśli pragniesz optycznie powiększyć pokój dobrym i sprawdzonym sposobem jest zamontowaniu ciągu kilku stosunkowo małych lamp. Przestrzeń staje się wtedy doskonale oświetlona oraz połączona z dodatkami i meblami.

Rola oświetlenia zadaniowego w kawalerce

Mimo iż kawalerka to jedna otwarta przestrzeń, bardzo ważny jest podział jej na strefy. W strefie sypialnianej zadbaj o kinkiety, które umożliwią czytanie książki przed snem, a z kolei na biurku powinna zaleźć się specjalna lampka biurowa ułatwiająca naukę oraz pracę zdalną. W miejscu, gdzie występuje aneks kuchenny, postaraj się o niewielką lampę wiszącą – zapewni komfort w trakcie przygotowania posiłków.

Zrezygnuj z lamp podłogowych – zajmują dużo miejsca i są po prostu niepraktyczne. Z kolei lampy stołowe pogłębiają wrażenie zagracenia i dodatkowo pomniejszają przestrzeń.

Najlepiej sprawdzi się oświetlenie z jasnymi kloszami, które rozjaśniają pomieszczenie. Ciemne kolory optycznie pomniejszają, dlatego unikaj czerni, fioletu, błękitu, zieleni.
Lampy sufitowe do salonu w barwach pastelowych, beżowych i białych przyniosą doskonały efekt. Zwróć uwagę na kierunek, w jakim świeci abażur – jeśli świeci ku górze, dodatkowo powiększy przestrzeń.

Naturalne światło jest równie ważne, dlatego nie montuj zasłon ani rolet. Postaw na delikatne firanki utrzymane w jasnej kolorystyce. Sprawdzone sposoby zmienią wygląd Twojej kawalerki i sprawią, że będzie prezentować się atrakcyjnie i nowocześnie.