Likwidacja szkody komunikacyjnej z OC sprawcy – auto na gwarancji

Każdy kierowca, chociaż raz w życiu przeżył stłuczkę. Jest to stresujące zdarzenie, szczególnie jeśli auto uległo znacznemu uszkodzeniu i jesteśmy pozbawieni jedynego transportu. Zabezpieczeniem w takiej sytuacji jest obowiązkowe ubezpieczenie OC. Wzbudza ono wielu kontrowersji z powodu obowiązku jego posiadania i częstych podwyżek w tym sektorze. Jednak wielu nie jest świadomych jak ważne jest jego posiadanie. Auta z gwarancją to wcale nie błahy temat na szych drogach.

Co to jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC to poręczenie majątkowe, mające ochronić posiadaczy pojazdu przed bezpośrednimi skutkami i wypłacie odszkodowania osobom trzecim. Najprościej oznacza to, że w razie kolizji nie trzeba płacić poszkodowanym z własnej kieszeni. Trzeba być świadomym, że w razie kolizji nie ponosimy tylko kosztów naprawy innego auta. Trzeba wziąć pod uwagę koszty leczenia czy zadośćuczynienia za zniszczenia ewentualnego mienia. W Polsce jest to obowiązkowe ubezpieczenie. Prawodawca chce by na drogach poruszały się auta z gwarancją. Pula z składek, zapewnia wypłaty odszkodowań w razie trafienia na osobę, która takiego zabezpieczenia nie posiada. Oczywiście, zostanie ona pociągnięta do spłaty długu wobec innych kierowców.

Auta z gwarancją

Kupując auto z ważnym ubezpieczeniem OC, nie trzeba ubezpieczać go jeszcze raz. Ubezpieczenie jest przypisane do konkretnego auta, a nie właściciela. Umowa podpisywana jest na rok i przedłuża się automatycznie.Wyjątki to nieopłacanie składek i bycie nowym właścicielem. Wtedy trzeba samemu wyrazić chęć dalszej współpracy z ubezpieczycielem.

Likwidacja szkody z OC sprawcy

Gdy spotka nas nie miła przygoda i trafimy na niefrasobliwego kierowcę od razu poprośmy o numer polisy ubezpieczeniowej. By móc zlikwidować szkodę nam wyrządzoną. należy złożyć komplet dokumentów. Trzeba znać numer polisy, dane samochodu jak i właściciela. Mamy na to 3 lata od daty, kiedy dowiedzieliśmy się o szkodzie i 10 lat od tej samego powstania szkody. Po zgłoszeniu, można spodziewać się wizyty rzeczoznawcy. Oszacuje on szkodę i określi czy wyklucza ona pojazd z ruchu. W momencie wyliczenia szkody, mamy możliwość wyboru. Możemy otrzymać gotówkę do ręki, bądź oddać auto do naprawy w serwisie. Jeśli sprawca nie posiada OC, pieniądze wypłaci nam Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a procedura jest bardzo podobna do tej powyższej.

Jak widać, bardzo korzystnie jest posiadać ubezpieczenie OC. Auta z gwarancją to gwarancja zabezpieczenia finansów domowych. Spokojna głowa to i spokojna droga.