Wanny z drzwiami – jakie są ich korzyści i zalety

Wanny z drzwiami są rozwiązaniem dość uniwersalnym dla rodzin wielopokoleniowych, jak i osób niepełnosprawnych i seniorów. Jej zakup nie ogranicza nas tylko do czynności, jaką jest kąpiel. Tego typu wanny mogą zawierać w zestawie zintegrowane siedzisko oraz system hydromasażu, które sprawiają, iż kąpiel w pozycji siedzącej dostarcza dodatkowych bodźców dla kończyn dolnych, jak również wyjątkowego relaksu. Jakie korzyści niosą ze sobą wanny z drzwiami?

Wanny z drzwiami – ile wnoszą do kąpieli modele z drzwiami?

Główny i standardowy element każdej wanny z drzwiami, który powinien spełniać mnóstwo kryteriów, aby zagwarantować niezawodność i szczelność w trakcie korzystania z kąpieli, są właśnie drzwi. Ich podstawowymi elementami, które zapewniają długoletnią niezawodność działania, są przede wszystkim mechanizmy zamykająco-dociskowe, oraz montowane uszczelki.

Sylikonowa uszczelka montowana jest powierzchni drzwi oczyszczonej w specjalny sposób – taki zabieg zapewnia jak najdokładniejsze i najskuteczniejsze przyleganie do korpusu drzwi. Sam proces montażu takiej uszczelki wymaga odpowiedniej precyzji i doświadczenia oraz jest dość pracochłonny, dlatego że w znacznym stopniu wpływa na szczelność wanny.

Drzwi otwierane do wewnątrz wanny umożliwiają wykorzystanie mechanizmu docisku, który wynika z ciśnienia wody znajdującej się w wannie. W ten sposób przypadkowe otwarcie drzwi staje się wręcz niemożliwe. Całkowitą szczelność drzwi dopełnia mechanizm zamykający. Posiada on specjalną konstrukcję oraz dodatkowe niezbędne zabezpieczenia. Wszystkie wyżej opisane elementy składowe drzwi zapewniają ochronę przed jakimkolwiek przeciekaniem wanny, w związku z czym, wielu producentów udziela dożywotnej gwarancji na szczelność wanny oraz 10-letniej na drzwi.

Wanny z drzwiami – niski próg wejścia

W wyniku zaprojektowania wejścia do wanny na wysokość 10/13 cm korzystanie z wanny z drzwiami stało się znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze. Tak niski próg wejścia nie wymaga żadnego wysokiego podnoszenia nóg, dzięki czemu osoby niepełnosprawne samodzielnie i bez obaw mogą wchodzić i wychodzić z wanny. Każde przypadkowe upadki lub potknięcia związane z brakiem zachowania równowagi przy wchodzeniu do wanny zostają zredukowane do minimum. Jest to z pewnością jedna z największych zalet tego typu wanien.

Wanny z drzwiami – antypoślizgowa powierzchnia

Wyprofilowane w specjalistyczny sposób antypoślizgowe dno wanny z drzwiami gwarantuje osobie poruszającej się w wannie całkowitą kontrolę w trakcie kontaktu z wodą. Użytkownik nie ma powodu do obaw o poślizgnięcie się czy upadek. Antypoślizgowa powierzchnia dnia wanny zwiększa bezpieczeństwo osoby biorącej kąpiel.

Wanny z drzwiami – wbudowane siedzisko

Wanny z drzwiami posiadające wbudowane siedzisko umożliwiają bezpieczną i komfortową kąpiel bez dodatkowego wysiłku, który jest wymagany od osób z problemami dotyczącymi poruszania się w wannie. Siedzisko takie umożliwia zachowanie stabilniej i samodzielnej kąpieli bez obaw o własne zdrowie. Osoba biorąca kąpiel w takiej wannie z drzwiami jest wtedy samodzielna i niezależna, a wejście bądź wyjście z wanny nie stanowi dla niej najmniejszego problemu.

Wanny z drzwiami – uchwyty nawannowe

Dzięki montażowi dodatkowych uchwytów nawannowych osobie znajdującej się w wanie, o wiele łatwiej jest podnieść się i wstać. Oczywiście uchwyty takie można zamontować także w pobliżu wanny, na ścianie, jednak obecnie dostępny na rynku szeroki wachlarz uchwytów umożliwia stworzenie takiej konfiguracji, jaka będzie najlepiej wspierała osobę korzystającą z wanny. Uchwyty nawannowe pozwalają także uniknąć poślizgnięcia się podczas wchodzenia czy wychodzenia z wanny bądź też w trakcie samej kąpieli.