Z czego robi się wanny – jaka wybrać?

Wanna otwierana to doskonały dodatek do każdej łazienki. Wykorzystują ją zarówno dzieci, jak i osoby w kwiecie wieku, jednak w przypadku seniorów oznacza bardzo duże ułatwienie w trakcie dbania o siebie, dzięki regularnym kąpielom. Na jakie materiały warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wyboru wanny?

Wanna otwierana – jaki materiał sprawdzi się najlepiej?

Kiedy cofnąć się kilka lat wstecz, żeliwo stanowiło najbardziej popularny materiał wykorzystywany do produkcji wanny. Było to związane z bardzo dobrą jakością, wytrzymałością i jednocześnie atrakcyjnym wyglądem. Jednak to nie jedyna opcja i warto zdawać sobie z tego sprawę. Dzisiaj dominuje akryl, który ma jedną bardzo ważną cechę – jest plastyczny, czyli nie pojawiają się żadne problemy w trakcie kształtowania niecki. Można zdecydować się na fantazyjne oraz oryginalne kształty i uniknąć problemów w trakcie produkcji. Wanna otwierana wykonana z akrylu jest również ciepła, delikatna oraz lekka. To około kilkunastu kilogramów, co zdecydowanie ułatwia montaż oraz wymianę po kilku latach.

Z kolei wanny żeliwne cieszą się nieco mniejszą popularnością, ale producenci cały czas z nich nie rezygnują. Wanna otwierana może mieć nowoczesny charakter, a niewątpliwą zaletę stanowi eleganckie ozdobne wzornictwo. To dodatek, który sprawia, że łazienka zyskuje wyjątkowy i jednocześnie bardzo atrakcyjny wygląd. Warto jasno zaznaczyć, że żeliwo cechuje przede wszystkim znakomita trwałość, dzięki czemu można korzystać z nich przez wiele lat. Dodatkowo przez długi czas trzymają ciepło, co sprawia, że relaksujące kąpiele po długim dniu spędzonym w pracy stają się naprawdę przyjemne i nie trzeba regularnie dolewać ciepłej wody. Jednak największa wada to waga, która dochodzi nawet do 100 kg. Wanna otwierana z żeliwa prezentuje się bardzo atrakcyjnie, ale jednocześnie wiąże się ze sporymi kosztami.

Już na końcu warto wspomnieć o stali, a wanny wykonane z tego materiału także stanowią spory procent wszystkich modeli. W większości przypadków spotyka się wanny emaliowane, jednak to nie reguła. Jeśli wanna otwierana nie zawiera ochronnej powłoki uzyskuje całkiem inny charakter – nadaje się idealnie do wnętrza industrialnego, gdyż prezentuje się surowo. Większość modeli ma kształt prostokąta, ale niektórzy producenci oferują również owalne i asymetryczne kształty.